Eticarette Promosyonların ve İndirimlerin Önemi

Ekonomide bir kural vardır ekonomik durgunluk yaşandığı dönemlerde toplumların yüzde 80 i gıda harcamalarından yüzde 70 i ise gıda dışı tüketim harcamalarından kesintiye giderler.Ülkemizde ekonomik durgunluk olduğunu söylemek doğru olmasa bile dünya piyasaları açısından bir belirsizlik ve tedirginlik vardır . Belirsizlik ve tedirginlik insanların harcamalarında kesintiye gitmesi için yeterli bir nedendir. Bu durumu eticaret açısından iyi gözlemleyip online satış ve pazarlama politikalarımızı ona göre belirlemeliyiz.


Son yıllarda dünyadaki ve ülkemizdeki başarılı eticaret sitelerini inceleyecek olursak bu yaklaşımın bu dönemde aslında ne kadar doğru olduğunu anlayabiliriz. Ülkemizde son yıllarda çok başarılı olan eticaret sitelerine bakacak olursak ; markafoni, trendyol vb indirim fırsatları sunan siteler ve bunların yanı sıra müşterilerine çok iyi promosyonlar sunan satış siteleri olduğunu görebiliriz.

Online satış sitelerinin bu gibi dönemlerde yapması gereken müşterilerine avantajlı , uygun veya indirimli alışveriş yaptığını hissettirmek olamalıdır.

Konuya promosyonlar açısından baktığımızda (a ürünüyle b ürünü yüzde 50 indirimli , 300 TL alışveriş yapana 50 TL indirim vb.) uygulanabilecek birçok promosyon var aslında özetle yapılması gereken tüketicilere çok avantajlı bir alışveriş yaptığını hissettirmektir. Peki bu durum nasıl olacakta eticaret sitelerine karlarını düşürmeden ve ekstra masraflar çıkarmadan  sağlanacak , gerçekten uygulaması zor görünüyor ancak ürünleriniz ve uygulanabilecek promosyonlar üzerine biraz düşünerek uygulamaya koyabiliriz.

Halihazırdaki promosyonlardan hareketle promosyonlarınızı hazırlasanız bile yeterli olabilir. Size düşecek görev daha çok ürünler ve karlılıkları üzerine biraz kafa yormak olacaktır.

Eticaret sitelerinin indirim ve promosyon uygulamaları için  mevcut  şartlarda öncelikli yapması gereken tüketicilere avantajlı alışveriş yaptığını hisstetirirken bir yandan da satış cirolarını artırmak olmalıdır.

“Eticarette Promosyonların ve İndirimlerin Önemi” için 2 yorum

  1. İndirim ve promosyonların önemli oluşunun yanında, mühim olan bu indirim haberlerinin en kısa zamanda olabildiğince çok sayıda kullanıcıya ulaştırılması. Eğer ilgili ürünlerin takipçilerine indirim haberi ulaştırılırsa direk hedefe yönelik yapılan bir çalışma olmuş olur ve satışa dönme ihtimali yükselmiş olur. Fiyatdegisti.com buna hizmet etmek üzere çalışmalarına devam ediyor. . .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir