Facebook ve Twitter Satış İçin Doğru Yer Değil

Geleneksel parekende  mağazacılık sektöründe yaşanan durgunluk devam ederken e-ticaret sektöründeki büyümenin katlanarak devam etmesi perekendecilerin gözlerini e-ticarete dikmesine neden olmuştur.

ABD’li tüketici elektroniği devi Cisco’nun ABD ve İngiltere’de gerçekleştirdiği araştırmaya göre, 2011 yılında, e-ticaret pazarı çift basamaklı büyüme kaydetti. Tüketicilerin yüzde 50’sinin daha uygun fiyat arayışı içinde olduğu ortaya koyan ankette en dikkat çeken bilgilerden biri de Facebook ve Twitter gibi sosyal ağların satış üzerinde doğrudan etkili olmaması oldu. Cisco’nun İnternet İş Çözümleri Grubu Kıdemli Yöneticisi Lisa Fretwell, “Sosyal ağlar marka algısı yaratmak konusunda çok başarılı. Bunu görmezden gelemeyiz. Ancak bu platformlar ürünün satışını arttırmakta aynı derecede başarılı değil. Sosyal paylaşım alanlarının tüketici üzerindeki etkisi 2010 yılında yüzde 11’ken geçen yıl yüzde 8’e indi. Öte yandan perakendecilerin büyümek ve kar marjını arttırabilmek için mağaza müşterilerine dijital açıdan zengin, kullanımı kolay ve teknoloji bazlı deneyimler yaşatması şart” dedi.

e-ticaret işsizliği artırmaz

Geleneksel mağazacılık kalıbından çıkıp, teknolojinin tanıştırılması aşamasında akıllara gelen ilk sorulardan biri de işsizlik. E-ticaretin işsizliği artıracağı yönündeki iddiaları yalanlayan Fretwell, “Mağazalardaki teknolojiyi arttırmak, asla eleman çıkartmak anlamına gelmez. Aksine, hem teknoloji araçlarına hem de mağaza görevlilerine sahip olan alanlarda satışların ikiye katlandığına şahit oluyoruz. Ayrıca satış elemanlarının ürünlere dair her şeyi bilmesini beklemek gerçekçi değil. Cihazlar çalışanlara ciddi anlamda destek olacaktır” dedi.

“Facebook ve Twitter Satış İçin Doğru Yer Değil” için 2 yorum

  1. Twitter ve Facebook kitlelere ulaşmak için ideal ama E-Ticaret asıl amacıyla satış ise zor.Günde 300 Tekil ziyaretçi ile 1 aylık satış bu mu olmalı diye düşünüyorum.Kuyumculuk ve Mücevherat ürünleri e-ticarete sanki biraz uzak daha çok gör beğen al sistemi geçerli herhalde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir