İşletmeler sosyal medyadan kazanacak

İnternet kullanıcı sayısının artmasıyla birlikte geleneksel pazarlama yöntemlerinin yerini ‘sosyal medya’ almaya başladı. Yapılan araştırmaya göre 2015’e kadar işletmelerin gelirinin yarısı internetten gelecek.

Mobil teknoloji ve sosyal medyanın gelişimi ile birlikte moda ve giyim tutkunları arasında hızla yayılmaya başlayan sosyal alışveriş trendi markaların takipçileriyle bireysel etkileşim odaklı bir platformda buluşmasını sağlıyor. İnternet kullanıcı sayısının artmasıyla birlikte geleneksel pazarlama yöntemleri de yavaş yavaş yok olmaya yüz tutuyor. Tüketiciler artık kitlesel çapta tasarlanan reklam bombardımanlardan ziyade, kendi dostlarının önerilerini ve yorumlarını dikkate alıyor. Böylece özellikle moda tutkunları birbirleriyle önerilerini ve tarzlarını paylaştıkları sosyal platformlarda bir araya geliyor. Tüketici alışkanlıklarının ve beklentilerinin en isabetli şekilde yansıtıldığı bu platformlar sayesinde markalar tüketicileriyle bireysel bir iletişim kurabiliyor ve sadece onların beğenilerine, yaş ve gelir gruplarına özgü sürprizler sunabiliyor. Araştırma kuruluşu Gartner’ın verilerine göre 2015 yılına kadar firmaların elde edeceği gelirlerin yüzde 50’sinin online satış, sosyal medya ve mobil uygulamalardan geleceği tahmin ediliyor.

Facebook’tan paylaşıp fikir alın

Sosyal alışveriş devriminin iPhone ve Facebook’a entegre, yenilikçi uygulaması etiqadd, giyim markaları ile alışveriş tutkunlarını paylaşımcı bir platformda buluşturuyor. etiqadd uygulamasıyla Türk moda tutkunları ve markaları da sosyal alışverişin bir parçası oluyor. Uygulama sayesinde kullanıcılar alışveriş esnasında görüp beğendikleri bir ürünün barkodunu telefonlarıyla okutup, -isterlerse ürünü fotoğraflayıp- onu etiqadd listesine alıyor, Facebook üzerinden arkadaşlarıyla paylaşabiliyor ve başka ürünlerle karşılaştırabiliyor. Kullanıcılar ayrıca etiqadd uygulaması ile alışverişe çıktıklarında beğendikleri bir ürünü uygulama arayüzündeki listede sergileyebiliyor ve Facebook arkadaşlarının yorumlarını alabiliyor.

Anlık kampanyalardan yararlanın

etiqadd uygulaması yalnızca akıllı telefon sahiplerine yönelik değil. etiqadd Facebook uygulamasını yükleyen tüm kullanıcılar arkadaşlarının etiqadd’lediği kıyafetleri etiqadd’leyebiliyor, başka ürünlerle karşılaştırabiliyor, paylaşabiliyor ve tarzlarını bu yolla sergileyebiliyor. etiqadd uygulamasıyla kullanıcılar tamamen kendilerine özel sürprizlerle karşılaşabiliyor. Alışveriş esnasında rafta duran bir ürünü etiqadd’lediklerinde markaların yaptığı anlık indirimlerden, hediyelerden ve diğer avantajlardan faydalanabiliyor. Türkiye’nin en yenilikçi sosyal alışveriş uygulaması etiqadd, App Store üzerinden ücretsiz olarak indirilerek ya da Facebook uygulaması ile kullanılabiliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir