E-ticaret dünü-bugünü-yarını

Türkiye de ilk e-ticaret sitelerinden biri olan hepsiburada.com 1998 yılında kuruldu. Ülkemizdeki ilk eticaret sitesi örneklerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Aradan geçen 14 yıl içinde şuanda aktif e-ticaret sitesi sayısının 10 bin olduğu tahmin edilmekte. 1998 den 2006 yılına kadar e-ticaret sektöründe pek bir gelişme kaydedildiği maalesef söylenemez.

Aktif eticaret sitesi sayısı 1000 in altında işlem hacmi ise 350 bin tl civarında idi. Peki ne olduda 5 yılda binlerce eticaret sitesi birbiri ardına kurulmaya başladı. İlk olarak internet kullanımının yaygınlaşmasını söyleyebiliriz. İnternet kullanıcı sayısı bugün itibarı ile 35 milyon ve ve bu sayı içinden internetten alışveriş yapanlar sadece 7 milyon dur. Sadece bu rakamlarla pazara bir bakacak olursak şu anda 15 miyar TL olan işlem hacminin önümüzdeki  5 yıl içinde 3 katına çıkabileceğini söyleyebiliriz. Peki nasıl, birincisi internet kullanıcı sayısı 50 milyon civarına çıkacaktır, ikincisi intenetten alışveriş yapanların sayısı 25 milyon civarında olacağı tahmin edilmektedir. Neye dayanarak peki bu tahmin yapılmaktadır. Avrupanın rakamlarına bakarak bu tahminde bulunmak pek de zor değil. Avrupa Ülkelerinin neredeyse tamamında internet kullanıcılarının yüzde 80 i internetten alışveriş yapıyor. Ülkemizde çeşitli nedenlerden dolayı bu rakamın yüzde 50 lerde olması beklenilmektedir.

2006 yılından sonra Ülkemizdeki e-ticaret sitelerinin yaygınlaşmasının ön önemli ikinci nedeni  ise paket yazılım sunan firmaların ortaya çıkması ve düşük maliyetlerle paket eticaret sistemleri sunmaları olmuştur.Anadolunun herhangi bir yerindeki kobi hosting ,domain yada tasarımla hiç uğraşmadan bir günde bu hizmetler sayesinde eticaret sistemi sahibi olmuşlardır.Günümüze bakıldığında paket yazılımların sektördeki payının çok yüksek olduğu yine görülmektedir. Ülkemizdeki aktif e-ticaret sitelerinin yüzde 80 i paket eticaret yazılım kullanmaktadır.

Önümüzdeki 3 yıl içinde e-ticaret pazarındaki taşların yerlerine tam oturacağı öngörülmekle birlikte aktif eticaret sitesi sayısının 20 bin olması beklenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir