E-Ödeme Sistemlerinde “POS” Modern Bir Dönem Başlıyor: PayU ve iPara

Eticaret yoluyla yapılan satımlarda her hedef kitleye göre önem kazanan bazı nitelikler vardır. Kimi alanlarda eticaret sitesinin tasarımının ön plana çıkması büyük önem taşırken, kimilerinde indirimin ne kadar çeşitli ürünlerde ve ne kadar fazla olduğu kullanıcıyı ilgilendirir. Tüm bu hususların, ticari faaliyetlerini internet üzerinden gerçekleştirmek isteyen teşebbüs bakımından ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekir.

Bu farklı hususlar değerlendirmeye tabi tutuldukça çeşitlilik artmakta ve karşımıza yeni pek çok model çıkmaktadır. Ancak internet üzerinden yapılan alışverişlerde ödeme sistemleri bakımından gelişimin aynı hızda olması beklenemez. Gerçekten de kullanıcıların, internet üzerinden kredi kartları ile güvenli alışveriş yapabileceklerine yeni ikna oldukları bu dönemde bir adım daha ileri gitmek, “sanal pos” kavramı daha yeni anlaşılmış iken farklı ödeme sistemleri ile kullanıcıların karşısına çıkmak dikkat çekici bir gelişim.

 

Sanal ödeme sistemi olmakla birlikte, alışılagelmiş sistemlerden ayrılan bu sistemleri incelediğimizde hedef kitlenin kafasında oluşan ilk sorunun cevaplandığını görmekteyiz: “güvenlik”.

Kullanıcıların korkulu rüyası haline gelen, verilerin ve ödeme bilgilerinin çalınması, kopyalanması, ticari gelir ya da reklam amacıyla kullanılması, mevzuatımızdaki boşluklar ya da teknik olarak eylemi gerçekleştirenin bulunmasının çoğu kez mümkün olmamasından kaynaklanmakta idi. Bankaların ve online ödeme sistemlerinin farklı güvenlik önlemlerine başvurması ve bu konuya ağırlık vermesi ile birlikte artık bu sorunların pek çoğu yaşanmamaktadır. Yeni ödeme sistemlerinde de aynı şekilde “güvenlik” ve “güvenli alışveriş” üzerinde önemle durulan bir alandır.

Bir diğer önemli husus ise sistemin “pratik” olmasıdır. Hem kullanıcılar için hem de sistemi kuracak olan mağazalar için sistemin pratik olması, kullanıcıya zaman kaybettirmemesi alışveriş tercihi bakımından önemlidir.

Her iki online ödeme sistemini incelendiğinde bir takım farklılıklar olduğu görülmektedir. iPara, hem kullanıcılar hem de mağaza için sistem sunarken, Payu işletmelere yönelik sistem sunmaktadır. Bu online ödeme sistemleri, belirli standartlarda şifrelenmiş, güvenli ödeme platformu sunmaktadır.

PayU’nun üzerinde durduğu bir konu olarak kullanıcılara sahtecilik izleme sistemini sunmaktadır. Bu yolla suç teşkil edecek bir eylemin gerçekleşme riski minimize edilmek istenmektedir. PayU’nun güvenlik sistemleri dışında işletmelere sunduğu kolaylıkların başında; online olarak kredi kartı ile ödeme kabul etmek isteyen işletmelere her bankaya ayrı ayrı sanal pos için başvurmaları yerine tek seferde birden çok bankanın sanal pos altyapısını kullanmalarına olanak tanıması gelmektedir.

iPara ise kullanıcılara, kredi kartı bilgilerinin alışveriş yapılırken verilmesine gerek kalmadan ödemenin gerçekleşmesini, bankaların taksit ve avantajlarından faydalanılmasını ve yapılan ödemenin kullanıcı tarafından onay verildikten sonra mağaza hesabına geçmesini sağlayan bir ödeme sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. iPara’nın en büyük avantajı ise satın aldığınız ürün eğer beklediğiniz gibi çıkmazsa ödediğiniz ücreti geri almanıza olanak tanımasıdır. iPara hesabınıza ayrıca bankamatik kartınızı tanımlayarak nakit alışveriş işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

 

“E-Ödeme Sistemlerinde “POS” Modern Bir Dönem Başlıyor: PayU ve iPara” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir