Mobil Alışveriş Daha Karlı Ve Daha Etkili

mobil alışveriş
mobil alışveriş

Mobil alışveriş yapan tüketiciler klasik eticaretin aksine düşük fiyat konusunda daha az duyarlı iken ürün ve marka konusunda daha etkili.  Bu sonuç 800  iPhone, iPod Touch, Android ve tablet kullanıcısı arasında yapılan araştırmada ortaya çıkmıştır.

Yapılan araştırmada mobil alışveriş ve geleneksel alışveriş yapan tüketicilerin davranışları ve eylemleri gözlenmiş ve mobil alışveriş yapan tüketicilerin fiyat konusunda daha az duyarlı olduğu sonucuna varılmıştır .

Alışveriş yaparken mobil tüketicilerin % 57 si ürün aramak için mobil cihazlarını kullandıklarını kulanmaktanhoşlandıklarını belirtirken, mobil tüketicilerin % 37 si iseürün aramak yerine markaların mobil alışveriş sitelerini direk olarak ziyaret etmekteler. Geleneksel eticarette ise tüketicilerin alışveriş esnasında markaların online satış sitelerini araştırma yapmadan direk ziyaret etme oranı ise % 28 de kalmaktadır.

mobil alışveriş
mobil alışveriş

Araştırma Sonuçlarına Göre mobil alışveriş yapanları yüzde 71’i indirim kuponlarına ilgi gösterirken bu oran geneleksel alışverişte yüzde 94 dür. Yani mobil cihaz kullanan tüketiciler indirimlerle geleneksel ticaretteki tüketiciler kadar ilgilenmiyorlar.

Yine araştıma sonuçlarına göre mobil tüketicilerin yüzde 49 unun marka ve ürünlerle ilgili yorum yazma ve tartışmalara katıldığı görülürken bu oran geleneksek eticarette yüzde 31 oranında kalmaktadır. Bu durumda bize mobil tüketicilerin ürün ve markalarla ilgili daha etkili olduğunu göstermektedir.

Yine araştırma sonuşlarına göre mobil alışveriş yapanların yüzde 51’i  alışveriş yaparken mobil uygulamaları kullanırken yüzde 49 u da mobil siteleri kullanmaktalar .

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir