Minimum Sermaye İle E-ticaret Sektöründe Girişimci Olmak

Neredeyse sıfır sermayeyle başladığım e-ticaret sektöründe, günde 1000den fazla tüketicinin giriş yaptığı bir sitenin sahibiyim. Uzun yıllardır bu sektörde yer almasam da edindiğim tecrübelerim var ve bunları sizinle paylaşmak isterim.

– Sermayeniz az ise konsinye mal verebilecek tedarikçi firmalar bulmaya çalışın. Çevrenizi değerlendirin. Konsinye mal verebilecek üreticiler ya da üretici tanıdığı olan arkadaşlarınız vardır. Siteye ürün fotografları yükleyip sipariş geldikten sonra kesin alım yapıp müşteriye ürünü kargolayabilirsiniz. (Burda stok yönetimine dikkat etmeniz gerekmekte. Ödemesini yapan müşteriye “var görünüyordu ama stokta kalmamış” demeniz itibarınızı zedeler)

– Konsinye ürün vermeye firmaları ikna etmek tamamen sizin yeteneğinize kalmış. Almaya başarılı şekilde ikna eden, satarken de ikna edicidir ve başarılı bir satıcıdır.

– Konsinye aldıgınız urunun size kargolanma masrafının kime ait olacağını işe başlarken tedarikçi ile net şekilde konuşun. Küçük bir kalem gibi gorunse de kargo bedeli e ticaret için ciddi bir masraftır.

– Sattığınız ürünlerin kalitesinden emin olun. Sonradan başınızı ağrıtacak ürünleri sitenize koymayın. Kalitesinden şüphe duyduğunuz ürünü başarıyla satamazsınız. Ben satamıyorum en azından.

– Sektörünüzdeki diğer firmaları, ürünleri çok iyi takip etmeniz gerekiyor. Ben anne-bebek ürünlerindeki trendleri ve özel alışveriş sitelerindeki tedarikçileri sürekli inceliyorum. Ürünlerin rayiç bedelini takip ediyorum. Nerden nasıl hangi fiyata alıp tüketiciye sunacağım konusuna ciddi anlamda yoğunlaşıyorum.

– Ürün gamınızı sık sık yenilemeye çalışın. İnsanlar stenin sık sık yenilendiğini bilirse düzenli şekilde giriş yapar ve yeni ürünleri kontrol ederler.

– Müşteri memnuniyeti önemlidir! Bunu asla unutmayın. Memnun biten her alışverişin size olumlu dönüşleri olacaktır. Hatta ilk 1 yıl müşterileriniz maksimum derecede şımartın. Bir sebepten memnun olmayan müşteriye vereceğiniz küçücük bir hediye, yapacağınız minik bir jest (ücretsiz kargo gibi) bir alıcının gülümsemesine ve referans hanenize bir yıldız olarak geri dönecektir.

– Empati kurun. Siz de bir alıcısınız. Nasıl bir siteden alışveriş yapmak, nasıl biriyle muhatap olmak istersiniz?

Hülya Cinsçiçekçi 

http://www.sanalbebekmagazasi.com/

“Minimum Sermaye İle E-ticaret Sektöründe Girişimci Olmak” için 4 yorum

 1. hülya hanım ben sürekli evde oturuyorum dışarı çok az çıkıyorum yüzde 92 özürlüyüm e-ticaret yapmak için epeydir araştırma yapıyorum yardım edermisiniz.selamlar

 2. Merhaba Arkadaşlar

  bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. incir.com bünyesinde
  bir site açtım her çeşit ürünün bulunduğu bir site yaklaşık 80000 ürün var şu anda.
  sizden ricam siteyi inceleyip fikirlerinizi söyleyebilirmisiniz
  mesela sitenin ismi, tasarımı kısacası her yönüyle nasıl olduğu konusunda fikirlerinizi belirtirseniz çok sevinirim

  site: http://www.tazegeldi.net/

  teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir