Kobilere İyi Haber ! : Rocket İnternet Türkiye Pazarından Çekildi

Bugünlerde dünya çapında hizmet veren ve çok büyük yatırımlarla eticaret sitesi kurup işletip satışını yapmaya odaklanmış rocket internet (Sporena.com, Evimister.com, Zidaya.com) firmasının Türkiye pazarından çekilme haberi ile heryerde karşılaşmaktayız. 

Konuyla ilgili yorumlar ve analizler Rocket internetin Türk Eticaret pazarından çekilmesinin eticaret söktörü açısından olumsuz sonuçlar doğuracağı üzerine yoğunlaşmış gibi görünmekte .

Konuya bir başka açıdan bakacak olursak aslında  eticaret sektöründe tekelleşmeye gitmeye çalışan firmaların biraz daha iyi hesap yapmaları gerektiği sonucu çıkmaktadır. Rocket internetin ülkemizden çekiliyor olması küçük ve orta ölçekli perakendeci firmalar için eticaret pazarının ateşlerinin yeniden kor olması anlamına gelmektedir. 

Bu durumun ortaya çıkardığı sonuç özetle : Çok büyük yatırımlarla Türk eticaret pazarında başarılı olmak o kadarda kısa sürede münkün değildir. Ancak bizim fikrimiz diğer yorumların aksine bu durum kobileri olumsuz etkilemeyecek hatta kobiler açısından belki bir daha geri gelmeyecek fırsatlardan oluşan günlerin başladığı anlamına gelmektedir. 

Küçük ve orta ölçekli perakendeci firmalar için eticaret yapmak rocket internet gibi çok büyük yatırımlar ve bütçeler gerektirmediğinden bu fırsat dolu günler için kobilere tavsiyemiz;

  • İnternet reklamcılığına daha fazla bütçe ayırmak 
  • Eticaret faaliyetleri için personel yetiştirmek 
  • Eticaret Faaliyetleri için daha fazla personel istihdam etmek 
  • Eticaret sitesi olmayanların geç kalmadan eticaret sitesi açması olacaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir