Hazinem.com Yabancı Ortak Alıp ABD Avrupa ve Ortadoğu’ya ‘net’ten pırlanta satacak

Ailesi yıllardır mücevher sektöründe olan ve kendi üretimleri olan kolye, küpe, yüzük, bilezik gibi 1.700 çeşit ürünü tüketiciyle uygun fiyata buluşturan Sevgi Soysal’ın kurduğu Hazinem.com, yabancı bir fonu ortak alarak yurtdışına açılmayı planlıyor. Şu anda birkaç fonla görüşmelerinin sürdüğünü söyleyen Soysal, “Hedefimiz bu görüşmeleri olumlu sonuçlandırıp 2013’ün ikinci yarısından sonra Ortadoğu, Rusya, Avrupa ve Amerika’ya açılmak” dedi.

Sevgi Soysal’ın geçtiğimiz Aralık ayında açtığı ve pırlanta, altın, gümüş takılar sattığı Hazinem.com, kısa sürede ayda 360 bin kişinin ziyaret ettiği, 140 bin dolar cironun yakalandığı bir e-ticaret sitesi haline geldi. 

Ailesi yıllardır mücevher sektöründe olan ve kendi üretimleri olan kolye, küpe, yüzük, bilezik gibi 1.700 çeşit ürünü tüketiciyle uygun fiyata buluşturan Soysal, daha da büyümeyi ve yabancı bir fonu ortak alarak yurtdışına açılmayı planlıyor. Şu anda birkaç fonla görüşmelerinin sürdüğünü söyleyen Sevgi Soysal, “Hedefimiz bu görüşmeleri olumlu sonuçlandırıp 2013’ün ikinci yarısından sonra Ortadoğu, Rusya, Avrupa ve Amerika’ya açılmak. Bu pazarları aile işimizden dolayı iyi biliyoruz ve o pazarlara özel ürünlerle başarılı olacağımıza inanıyoruz” dedi. 

E-ticaret sektöründe mücevherle ilgili açığı Hazinem.com’un doldurduğunu kaydeden Sevgi Soysal, Nisan ayında 212 Capital Partners’ın siteye ortak olmasıyla sitenin ivme kazandığını vurguladı. Soysal, “Şu anda Türkiye’nin en çok ziyaretçisi ve en çok ürün çeşidi olan mücevher sitesiyiz. Ayda 360 bin kişi ziyaret ediyor. 79 liraya da 9 bin liraya da ürünümüz var. Aylık ciromuz 140 bin dolara ulaştı. Hedefimiz bunu 400 bin dolar ciroyu yakalamak” diye konuştu. 

Dünyada kişi başı sepet ortalaması standartı 120 dolarken Hazinem.com’un ortalamasının kendi sitelerinde 400 dolar olduğunu vurgulayan Soysal, sözlerini şöyle sürdürdü: “İstanbul’da 2-3 saatte, Türkiye’nin her yerine 3 günde teslimat yapıyoruz. 1 ay içinde koşulsuz, kargo parasını ödeyerek iade kabul ediyoruz. Şu anda en fazla talep İstanbul’dan geliyor. Ardından Ankara, İzmir, Bursa geliyor. Müşteri yelpazemizde kadın-erkek dağılımı yüzde 50-50. Özel günlerde erkek müşteriler öne çıkıyor. Yaz ayları düğün ayları… Bu dönemde en çok tek taş satıyoruz. Ondan sonra kolye, diğer yüzükler, bileklik ve küpe satılıyor.”

Daha ucuzunu bulana aradaki fark iade

Hazinem.com diğer e-ticaret sitelerinden farklı olduğunu ifade eden Sevgi Soysal, şöyle konuştu: “Firmaların bir grubu sadece e-ticaret kanalıyla satış yapıyor. Bu grup kendi üretimini ve tasarımını yapıp satmak yerine dışarıda yaptırıp internet üzerinden satış yapıyor. Bu gruptan ayrılınan nokta tasarım konusundaki deneyimimiz ve dolayısıyla ürün çeşitliliği. Diğer grup ise mağazası olup aynı zamanda online satış yapanlar. Hazinem.com’un bu grupla arasındaki fark ise mağazacılık giderlerinin olmaması ve üretim gücü olduğu için çok avantajlı fiyatlar sunması. Bu konuda iddialıyız. Bizdeki ürünü daha ucuza bulana aradaki farkı iade ediyoruz.”

Türk kadınlarına organik kozmetikle eczaneden ulaştı

Avrupa’da organik kozmetik ve aromaterapide ilk bilinen isimlerden olan Florame’in ürünleri Fatma Özgün Apaydın’ın girişimleriyle Türkiye’ye geldi. Florame, sadece internet sitesinden ve eczanelerden tüketiciye ulaşıyor. İstanbul’da 52 eczaneye giren şirketin hedefi bu sayıyı 150’ye çıkarmak. İstanbul’u İzmir, Antalya, Bursa, Ankara izleyecek

Florame 20 yıl önce Fransa’da aromaterapist bir eczacı tarafından kurulmuş, tamamen organik kozmetik ve aromaterapi ürünleri satan bir marka… Küçük bir eczaneden yola çıkan şirketi 2002 ‘de L’Occitane’nin CEO’su satın almış ve bugün 40 ülkede faaliyet gösteren bir marka olmuş. Avrupa’da organik kozmetik ve aromaterapide önde gelen markalardan olan Florame ürünleri geçen yıl Fatma Özgün Apaydın’ın girişimleriyle Türkiye’ye geldi. 

Danışman eczane arıyor

Florame, sadece internet sitesinden ve eczanelerden tüketiciye ulaşıyor. Şu ana kadar İstanbul’da 52 eczaneye giren şirketin hedefi bu sayıyı 150’ye çıkarmak. İstanbul’un ardından 2013 yılında İzmir, Antalya, Bursa, Ankara gibi illere açılma planları yapan şirketin ciro hedefi ise 1 milyon euro. Florame’ın en önemli özelliğini tüm ürünlerinin sertifikalı organik ürünler olması şeklinde nitelendiren Fatma Özgün Apaydın, şöyle devam etti: “Florame hızlı büyüyen bir marka. Vizyonu Çin ve ABD gibi pazarlarda etkin olmak. Asla kalite ve organikten taviz vermiyorlar. Türkiye’de bir mağaza açmak istediler ama sağlık boyutunu düşününce eczanelerin daha doğru olduğuna karar verdik. Hep eczanelerde kalacağız diye bir kararımız yok ama şimdilik mağazalaşmayı düşünmüyoruz. Artık aktarlarda bitki satılmayacak. Dolayısıyla eczanelerin önemi artacak. Biz her eczanede olmayı hedeflemiyoruz. Tüketiciye danışman gibi hizmet veren eczanelerle çalışmak istiyoruz.”

Kaynak : Vatan Gazetesi  ( Necla Dalan )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir