Eticaretteki Sektörel Dönüşüm

Eticaretin ilk yıllarında elektronik sektörünün tartışmasız hakimiyeti mevcut idi ve internetten alışveriş yapan hedef kitle yoğun olarak erkeklerden oluşmakta idi . Zamanla eticaret sektörüne kozmetik , takı ,bebek ürünleri ve en son olarak tekstil sektörünün katılımıyla sektörde çok büyük bir dönüşüm yaşandığını söyleyebiliriz. Eticaret pazarında hedef kitle olarak bayanların da varlığından söz edilmeye başlandı. En son özel alışveriş sitelerinin çıkışı ve çok başarılı olmaları ile sektörde tam anlamıyla bir dönüşüm yaşandığını söyleyebiliriz.

Eticaret pazarında artık en büyük pay tekstil sektörünün ve uzunca bir süre daha böyle devam edeceğe benziyor .Söz konusu sektör tekstil olunca bayan tüketicilerden daha fazla söz etmek ve onların davranışlarını daha iyi gözlemlemek gerekmektedir. Bayan tüketicilerin eticaret pazarına girişleri indirim siteleri ile birlikte olduğundan bayan tükecilerin neredeyse sadece indirimli ürünleri satın alır oldular yada sadece hediye çekiyle alışveriş yapıyor oldular.

Peki elektronik sektörünün yaşadığı dönüşümü tekstil sektörü de yaşar mı acaba.Bu soruya cevap verebilmek için elektronik sektöründe neler yaşandığını bilmek gerekir .Elektronik sektöründe büyük markaların eticaret sitelerini birbiri ardına açmaları ve büyük distribitörlerin gözünü b2c pazarına çevirmesiyle eticaret sektöründeki kobiler iş yapamaz hale geldiler. Bunun nedenide pazardaki malların belli markalara ait olması ve belli standartların olmasıdır. Yani belli bir marka laptopun muadilini bulmak neredeyse imkansızdır.Durum Böyle olunca küçük işletmeler eticaret alanında elektronik sektöründe birbiri ardına başarısız olmaya başladılar.

Bu dönüşüme tekstil sektörü açısından baktığımızda durum aslında hiçde aynı olacağa benzemiyor .Ülkemizin tekstil sektörü açısından elektronik sektöründen farkı tekstilde üretim yapabilen bir ülke olamamızdır.Bir ürünün benzerinin üretilmesi hiç de zor olmamaktadır.Bu durumda beraberinde bir öok fırsatı getirmektedir. İndirim siteleri dahil internetten alışveriş yapan bayanlar B gelir grubu ve altındaki gelir grubuna ait bayanlardır. Önümüzdeki yıllarda çoğunluğununda C ve D gelir grubundan oluşması tahmin edilmektedir.  Buradan hareketle tekstil sektöründe yeniden doğacak onlarca marka görebileceğimizi söyleyebiliriz .

Tekstil sektöründe digital marka stratejileri yazımızı yakında yayınlayacağız .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir