E-ticaret sitesi açarken dikkat edilmesi gerekenler

e ticaret sitesi açmak
e ticaret sitesi açmak

Küçük yada orta ölçekli bir işletme sahibiyseniz bir e ticaret sitesi açmak için mutlaka mevcut paket yazılımları muttemelen inceliyorsunuzdur. Ancak paket eticaret yazılımı satan firmaların sitelerini incelediğinizde paketler ve tablolar işi tam bir çıkmaza sokmakta.  Bu konuda biraz fikriniz olsa bile yazılım firmalarının paket karşılaştırma tabloları bir hayli  işi karmaşıklaştırmaktadır.

Sizler  için bir derleme yaptık ve eticaret sitesi açarken en çok dikkat edilmesi gereken konuları sizlerle paylaşmak istedik.

Eticaret sitesi açarken dikkat edilmesi gerekenler

 • İlk yapmamız gereken firmnanın referanslarına göz atabiliriz ve hizmet verdiği firma sayısını sorabiliriz.
 • Kullanacağınız yazılım heyönüyle mutlaka daha önce test edilmiş mi bu sorunun cevabı da çok önemli 
 • Hosting hizmeti ihtiyacınızı karşılayacak mı web alanı ve databese alanında sınırlandırmalar var mı paket yazılımı kullanırken sizden hostingle ilgili extra ücretler istenecek mi ?
 • Hizmet aldığınız firma yazılımı ücretsiz güncelliyor mu bu güne kadar kaç versiyon çıkarmış bu konu aslında internetten satış yapıyorsanız ilk önceliklerinizden olmalı yazılımınız yenilikleri takip ediyorsa sizlerde başarılı olabilirsiniz 
 • Eticaret yazılımınızda gelişmiş seo ayarları var mı. Adres biçimlendirme , site map hazırlama analytcs web master adwords entegrasyonu var mı , etiket sistemi , rich snippets gibi arama motoru optimizasyonuyla ilgili hayati özellikler yer almakta mı ?
 • Aldığınız hizmetlerin takip eden senelerde size maliyeti ne olacak bir sözleşmeyle sabit bir ücret mi ödeyeceksiniz yoksa takip eden seneler belirsiz mi ?
 • Serverlar nerede  ne marka ve özellikleri nelerdir. İşinizi geliştirmeniz durumunda size özel server hizmeti verilebilecek mi ?
 • Sitenizin tasarımı hedef kitlenizi cezbecek mi özel  tasarım imkanı sağlanmakta mı standart tasarımları görebilecek misiniz ?
 • Kullanılacak ssl sertifikası nedir sabit ip var mı?
 • Hizmet aldığınız firmadan teknik destek alabilecek misiniz. sınırları neler olacak mümkünse sınırları olmasın
 • Hizmet aldığınız firma eğitim desteği veriyor mu ?
 • Hizmet aldığınız firma online pazarlama  konusunda size yol gösterebilecek mi ?
 • Musasebe programı entegrasyonu yapılabilecek mi başlangışta maliyetli olsa bile ilerde entegrasyon yapabileceğiniz altyapılar var mı ?
 • Sosyal medya konusunda size neler sunuluyor ?
e ticaret sitesi açmak
e ticaret sitesi açmak

“E-ticaret sitesi açarken dikkat edilmesi gerekenler” için 7 yorum

 1. ticimax bu konuda en ucuz olan ama servisi ve altyapısı tam anlamıyla başarısız bir yazılım firması. o kadar cok musterim sipariş tamamlamada error la karşılaştı ki anlatamam. sepete ürün ekledikten sonra “ana sayfa” yı tıklayınca sistem errror veriyor. başarısız sipariş konulu bir mail alamıyorsunuz. renk/beden seçeneği kısmı çok çok zayıf. başlangıç için iyi ama iş hacminiz arttıkça daha profesyonel bir yazılım şart.

 2. Tövbe.. Bi daha ucuz diye bir yazılım almam. Bunu 2 kere yaşadım.. 1 tanesinde muhasebe programı aldım.. 500 lira diye, sene sonu devirlerinde öldürdü bizi, saçım kalmadı.

  2. sinde de gidip dandik 700 liraya eticaret paketi aldım ismini vermiyim şimdi. Ne siparişleri raporlarsınız, ne düzgün takip edebilirsiniz, stoklar çorba gibi..

  Tövbe 100 kere tövbe..

 3. merhabalar.
  e-ticaret sitelerinden en sorunsuz ve kullanışlı olan hangisi acaba.SEolar backlinkler tanıtımı arama sitelerinde iyi yapcak.müşterinin kolayca ürüne ulaşacağı satın alacağı site.sitedeki yazılımı zaten ne kadar da kendileri yazdı deselerde anlamamız için yazılıma hakim olmak lazım.yoksa hazır opencart lardan mı yapılsa iyi olur

 4. Maddeler çok doğru.
  ancak yorum yapan arkadaşların isim vermelerinden neden çekindiklerini anlamıyorum.
  amaç elbetteki kimseyi kötülemek değil ama (+)ları ve (-) leri belirtelim ki hem firmalar kendilerini ilah sanmasınlar hemde insanlar doğruyu bulabilsinler.
  Eğer site sahipleri müsaade ederse açıkça her şeyi paylaşmak isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir