“Ucuz Eticaret Paketi” Dikkat!

Yaklaşık 1 yıldır e-ticaret sektöründeyim. İşimi kurarken en az maliyetli e-ticaret paketini almak istedim zira iş hacmimin ne olacağından emin değildim. Fakat bu “en ucuz” yazılım firmasının zamanla ihtiyaçlarımı karşılayamadığını fark ettim. Neden mi?

– Kumanda paneline giriş yapınca bana maille gelmeyen siparişler gördüm. Alıcı adı ve tutarı görünse de müşterinin hangi ürünü aldığı ve adres bilgileri boş görünüyordu. Alıcılarla irtibata geçince hepsinden aynı cümleyi duydum: Tam satın al dedim ki error verdi.  Meğer alıcı ürünü sepete ekledikten sonra “ana sayfa” sekmesini tıklarsa sepet kendiliğinden boşalıyormuş. Bazı alıcılar sonrasında irtibata geçsem bile sırf bu yüzden satışı iptal ettiler. Altyapısı güvenli olmayan bir siteden alışveriş yapmak istememek en doğal hakları.
– Başarısız siparişlerin maili gelmiyor. Ben tesadüfen sisteme giriş yaparsam görebiliyorum.
– Ürüne renk/beden bağlamak imkansız. Renk seçince ürün fotoğrafı kendiliğinden değişmiyor. Her renk ya da model için ayrı bir “alt alt kategori” oluşturmak gerekiyor. Bu da çok renk seçeneği olan ürünlerde alıcıyı fazla yoruyor. Satın almayı zorlaştırıyor.
– Ürüne eklenen fotografların birini açınca art arda ilerlemek imkansız. Onu kapatıp kaldığınız yerden sonraki fotoya geçmek gerekiyor.
– Toplu mailing yapılamıyor. Önce e-mail listesinde her sayfanın teker teker seçilip sonra gönderilecek mailin seçilmesi gerekiyor. 
– Bir üst maddedeki çileyi çekip müşteriye yollanan kampanya/duyuru bültenlerinin altında “mail listesinden çıkma” seçeneği yok. Kim mail almak istiyor kim istemiyor bilmeden insanları mail yağmuruna tutmak etik değil.
– Çapraz ürün kategorisi yok.” Bu ürünle ilgili şu ürünler de var” gibi bir seçeneğin çok eksikliğini çektim
– Ay ay satış raporu alamıyorum. Tüm ayları topluca excel’e atıp diğer ayları silip istediğim ayın bakiyelerini alt alta toplamak gerekiyor. 
– Ürünlere yapılan yorumlar maille gelmiyor. Ben kumanda panelinden girip “ürün yorumları”nı -tesadüfen- tıklarsam görüp onaylayıp yayınlayabiliyorum.
– E mail listesini manuel girmek zorunda kaldım. Ecxeldeki listemi direkt aktaramadım. İşe başlarken 500den fazla mail adrsini teker teker girdim. 
– Siparişlerde arama yapmak imkansız. Ben mesela X ürününü alan müşterilerin listesini filtreleyemiyorum. 
– Havale/EFT bildirimleri maille gelmiyor. Ben sisteme giriş yapıp kontrol etmek zorunda kalıyorum.
Bunlar ilk aklıma gelenler. Sözcüklerle anlatılamayacak başka sorunlar da var ama tarifi biraz zor.
Kıssadan hisse: Ucuz mal alacak kadar zengin olmayın. E ticaret sitesi kurarken en ucuzuna değil en deneyimlisine ve en geniş referanslısına bakın. Mümkünse referansları arayın, varsa şikayetlerini öğrenmeye çalışın.
Herkese bol satışlar 🙂
Not : Kullandığım eticaret sistemini değiştirdim ve şu an kullandığım eticaret paketinden memnunum.Artık herhangi bir sorun yaşamıyorum
Hulya Cinsçiçekçi

www.tuniko.com

.

““Ucuz Eticaret Paketi” Dikkat!” için 7 cevap

 1. Selam

  Twitter da e-ticaret yazdım ve tesadüfen yazınızı gördüm.

  2000 li yılların başında başladığım web hayatıma 5 yıldır daha profesyonel olarak devam ediyorum.

  Bu saydığınız sorunlar şuan kullandığınız yazılımdan mı kaynaklanıyor bilmiyorum ama bu sorunlara opencart ile karşılaşmayacağınıza eminim. Opencart wordpress gibi ücretsiz ve worpress kadar kullanması kolay bir yazılımdır. OpenCart ile iplerin hepsi sizin elinizde olacak tabi her şeyini sizin yapmanız gerekecek(kurulum, güncelleme vs) ama neyin ne olduğu daha iyi bileceksiniz. Daha önce denemediyseniz bilgisayarınıza kurup denemenizi tavsiye ederim. Biraz araştırarak ve uğraşarak e-ticaret yazılımlarına para vermeden daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

  Tabi sonuçta yine sizin bileceğiniz bir şey.
  Bol kazançlar.

 2. Merhaba Open kart konusunda size katılmıyorum.
  yaklaşık 7 yıldır elektronik sektörü ile ilgili ürünler satan eticaret sitem var .Bu 7 yıl için birçok yazılımı altyapıyı denedim opencartda bunlara dahil.Kullandığınız yazılım yazılımcılar tarafından geliştirilmiyorsa yani arkasında yazılımcı yoksa hiç bir işe yaramıyor sadece vakit kaybetmiş oluyorsunuz.Tecrübelerime dayanarak söylüyorum bu iş ücretsiz olamaz profesyonel bir firmadan destek almak gerekiyor.3 yıldır kurumsal bir firmanın eticaret paketini kullanıyorum hiç bir sorun yaşamadım.ve tamamıyla satışlarıma odaklandım.Yazılımla hostingle uğraşmıyorum başımda ağrımıyor.satışlarım 4-5 kat arttı.isteyen olursa çalıştığım firma bilgilerini paylaşabilirim

  1. Merhaba 3 Yıldır çalıştığım firma ideasoft yazılımdır. Hiçbir sorun yaşamıyorum kesinlikle tavsiye ederim

 3. Yaklaşık 5 yıldır e-ticaret sektöründe aktif/yarı aktif görev almış biri olarak opencart scriptin bir noktadan sonra yetersiz kaldığı bir gerçek.
  E-ticaret yazılımlarına verdiğiniz ücret sadece sayfa kodlaması değil sistem güvenliği, teknik destek, hızlı müdahale gibi konuları da içermektedir. Haliyle opencart, oscommerce, presta gibi yazılımlar kullandığınızda kendinizle baş başa kalmaktasınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir