Rakamlarla Eticaret Pazarı

e ticaret pazarı
e ticaret pazarı

Ülkemizde eticaretin başlangıcı 2000′ li yıllara dayanmaktadır. Eticaretin başlangıcından sonra aradan geçen yıllarda eticaret pazarındaki sektörel dönüşümden daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Bu yazımızda ise 2012 yılına gelindiğinde eticaret pazarındaki rakamların üzerinden bir geçip genel bir hatırlatma ve bilgilendirme yapmak istiyoruz .

  • Ülkemizde şu anda 35 milyon internet kullanıcısı bulunmaktadır.Bu otuz beş milyon internet kullanıcısından sadece 15 milyonu şu anda internetten alışveriş yapmakta ve eticaret pazarınında tüketici sayısı açısından önümüzdeki 3-4 yıl içinde taşların yerine oturması beklenmektedir.
  •  2015 yılına gelindiğinde  internet kulanıcı sayısının 40 milyon civarında olması bekleniyor ve internetten alışveriş yapan tüketici sayısının da 25 milyon olması bekleniyor.
  • Önümüzdeki 3 yıl içinde pazarın tüketici sayısı açısında 1,5 kat artması beklenirken B2C eticaret cirosunun da 3-4 kat artması beklenmektedir.
  • Şu anda ülkemizde aktif eticaret sitesi sayısı 10 bin civarındadır .
  • 2011 yılı sonu itibarı ile BKM nin verilerine göre 200 milyon işlem adedi gerçekleştirilirken 35 milyar TL lik bir işlem tutarı oluşmuştur .
  • 2012 yılında ise işlem adetleri ilk çeyrekte yüzde 40 artışla devam ederken , işlem tutarları yüzde 60 artışla devam etmiştir. 2012 yılının ilk çeyreğinde eticaret pazarındaki büyümenin yüzde 50 olduğunu söylemek doğru olabilir. 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir