Index Grup 2015 de 2 Milyar Dolara Ulaşmayı Hedefliyor

Ülkemizin bilişim sektöründeki en büyük tedarikçisi Index Grup, 2015’te 2 milyar dolar ciro hedefliyor. Firma Alkım’ın çoğunluk hissesi için görüşmeye hazırlanırken lojistik şirketi Teklos için de yabancı ortak alacak

Bilişim teknolojileri grubu Index, organik ve inorganik büyüme planlarıyla 25’inci yılını kutlayacağı 2015’te 2 milyar dolarlık ciro hedefliyor. BT servis şirketlerinden Alkım’ın çoğunluk hissesini satın almak üzere girişimlere başlayan Index Grup, lojistik sektöründe faaliyet gösteren şirketleri Teklos üzerinden yabancı bir şirketle de ortaklık yapacağını söyledi. Index Grup CEO’su Erol Bilecik, bünyesinde İndeks Bilgisayar, Datagate Bilgisayar, Despec Bilgisayar, Netex, Neotech, Artım ve Teklos’u bulunduran Index Grup’un, 2011’de 2 milyar lira net satış gerçekleştirerek yüzde 15 büyüdüğünü söyledi. Bu yıl yüzde 12 büyüme ve 2 milyar 210 milyon lira net satış hedeflediklerini vurgulayan Bilecik, “2015 yılında, 2 milyar dolar ciroya sahip olacağız” dedi. 

YENİ MARKALAR YOLDA
Grubun yeni markalar ve yeni yatırımlarla büyümeye devam ettiğini belirten Bilecik, Türkiye’nin en eski BT servis şirketlerinden Alkım’ın çoğunluk hissesini satın almak üzere girişimlere başladıklarını açıkladı. Grup şirketlerinden Teklos’u ise 2015’te, Türkiye’nin en büyük teknoloji lojistik firması haline getirmeyi amaçladıklarını kaydeden Bilecik, bu doğrultuda sektörün ileri gelenlerinden güçlü bir yabancı şirket ile ortaklık gerçekleştirmeyi planladıklarını ifade etti. 

BORSADAKİ 3 ŞİRKET DE KâR ETTİ

Borsada işlem gören şirketlerinin 2011 rakamları ile ilgili de şu bilgileri verdi: “İndeks Bilgisayar konsolide satışlarda yüzde 23 büyürken, şirketin vergi sonrası net kârı yüzde 40 artış gösterdi. 2011 yılındaki net satış gelirleri 1.5 milyar lira, vergi sonrası net kârı ise 18.4 milyon lira olarak gerçekleşti. Datagate Bilgisayar’ın ise net satış geliri 309 milyon lira. Şirketin vergi sonrası net kârı yüzde 221 artışla 5.5 milyon lira. Despec Bilgisayar’ın ise net satış geliri 152 milyon lira, vergi sonrası net kârı yüzde 20 artışla 9.7 milyon lira oldu.” 

“Index Grup 2015 de 2 Milyar Dolara Ulaşmayı Hedefliyor” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir