Google Adwords Nasıl Çalışır

 

Google Adwords , Google’ın tıklama başı maliyete dayanan ücretlendirme uyguladığı reklam yayınlama programıdır. Google’ın sunduğu bu reklam seçeneği, şirketlerin trafiğini ve satışlarını artırmalarını sağlar. Günümüzde birçok firma – özellikle de KOBİ’ler- Google Adwords’ü yaygın olarak kullanmaktadır. Bu reklam kampanyalarının bazıları oldukça başarılı olarak, şirketlerin gelirlerini artırırken; bazı şirketler ise Google Adwords’ün çalışma mekanizmasını tam olarak çözemedikleri için bu fırsattan diğerleri kadar yararlanamamaktadır.

 

Google Adwords nasıl çalışır, öncelikle reklam verenler kendi anahtar kelimelerini belirleyerek, bu kelimeler ve benzeri terimler kullanıldığında reklamlarının yayınlanmasını talep ederler. Basit olarak anlatmak gerekirse kullanıcılar tarafından Google’da aranan kelime, reklam verenler tarafından belirlenmiş anahtar kelimelerden biriyse, arama sonuçlarının  üst kısmında ilgili reklamlar görüntülenir.

Peki ya aynı anahtar kelime birden fazla reklam veren tarafından kullanılmışsa, hangi reklam yayınlanır? Google Adwords’e  başlarken reklam verenlerin  kendi anahtar kelimelerini, bu anahtar kelimelerden oluşan grupları ve bu kelimeler için ödeyecekleri alt & üst limitlerini belirlemeleri gerekir. Eğer aynı anahtar kelime birden fazla reklam veren tarafından kullanıldıysa, bu durumda Google’ın “auction” yani müzayede sistemi devreye girer.

Bu müzayede süreci içerisinde Google, reklam verenler tarafından belirlenen anahtar kelimelerin içerisinde aranan kelimeyle en alakalı kelimeyi seçer. Müzayede sürecine girildikten sonra reklamınızın görüntülenip görüntülenmeyeceği, görüntülenirse kaçıncı sırada görüntüleneceğini Google iki temel faktöre dayanarak belirler:

1-     En yüksek teklif: Anahtar kelime için ödenecek ve sizin tarafınızdan belirlenen üst limittir.

2-    Kalite skoru (quality score) ise CTR, yakınlık (relevance) ve yönlendirilen web sayfasına göre belirlenir. Kalite skoru reklamınızın aranan kelimeye olan yakınlığını ve kullanıcının işine ne kadar yarayacağını belirlemek için kullanılan bir ölçme sistemidir. Dolayısıyla kalite skorunuz ne kadar yüksek olursa, reklamınızın görüntülenme oranı da o oranda yüksek olur.

Bu iki faktör birbiriyle çarpıldıktan sonraki ortaya çıkan puanın rakiplerinize oranla yüksekliği, reklamınızın görüntülenip görüntülenmeyeceğini, görüntülenirse kaçıncı sırada olacağını belirler.


DZ4P8MHDQ3MD

 

 

“Google Adwords Nasıl Çalışır” için 2 cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir