Eticaret Siteleri İçin Remarketing’in Önemi

 

Google Remarketing Türkçe yeniden pazarlama diyebileceğimiz bir Google reklam ağı hizmetidir.

Daha önce web sitenizde belirli sayfaları ziyaret etmiş kullanıcılara Google görüntülü reklam ağını kullanan diğer siteleri ziyaret ettiklerinde onlara ulaşmanızı sağlar .


Özetle bir internet kullanıcısına ziyaret ettiği bir siteyi veya bir web sayfasını  tektrar tekrar hatırlatmak anlamına gelmektedir. Örneğin eticaretgundem.com sitemizi ziyaret ettiniz ve ardında web üzerinde gezinmeye devam ediyorsunuz youtube dan video izleyeceksiniz burada karşınıza Google reklam ağı üzerinden eticaretgundem.com siztemizle ilgili reklamlar size gösterilecektir.

Remarketing
Remarketing

Remarketing özellikle eticaret siteleri ile ilgili çok önemli bir pazarlama faaliyeti olarak kullanılabilir. Dilerseniz bir örnekle açıklayalım bir kullanıcı tekstil ürünleri satan sitenizi ziyaret etsin ve sitenizde tişört kategorisinde gezinsin ve alışveriş yapmadan çıkıp ardından web üzerinde dolanmaya devam etsin bu sırada Google görüntülü reklam ağı üzerinden önceden hazırlanmış bannerınız kendisine tişört kategorisinde bu kullanıcıya özel 20 TL indirim vadetsin . Nasıl olurdu ?

Remarketing –yeniden pazarlama- kullanmak için adwords hesabınızda görüntülü reklam ağı bölümüne girerek yeniden pazarlama listesi oluşturup bu listeler için oluşan kodları ilgili sayfalarınıza yerleştirmeniz yeterli olacaktır. Örneğin, bu kodu herhangi bir kategori sayfanıza eklerseniz, kod, AdWords’e ziyaretçileri “…kategorisi sayfasını ” kaydetmesini söyler. Kullanıcılar ilgili kategori sayfanızı ziyaret ettiğinde, çerez kimlikleri yeniden pazarlama listesine eklenir.

Yeniden pazarlama etiketi eklendiğinde, yalnızca “Ana sayfa listenizdeki” kullanıcılara, başka Görüntülü Reklam Ağı sitelerine göz attıkları sırada gösterilecek belirli bir mesajı içeren bir AdWords kampanyası oluşturabilirsiniz. Her bir yeniden pazarlama listesinin benzersiz bir etiketi vardır. Yeniden pazarlama mesajlarınız, listede olmayan kullanıcılara gösterilmez.

Yeniden pazarlama etiketi sadece belirli bir sayfaya değil , web sitenizdeki tüm sayfalara yerleştirilebilir. Böylece hedef kitlenizi daha ayrıntılı bir biçimde belirleyebilirsiniz. Oluşturmak istediğiniz her yeniden pazarlama listesi için farklı bir etiket yerleştirin. Bir “Ana Sayfa Ziyaretçisi” listesi ile bir “Tamamlanan Dönüşüm” listesi oluşturmak istiyorsanız, iki farklı etiket kullanmanız gerekir. Bunlardan biri ana sayfa, diğeri ise dönüşüm sayfası içindir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir