E-ticaret’in Hızlı Gelişimi Yeni İş Kolları Yarattı

E-ticaret pazarı geçtiğimiz yıl Türkiye’de %50 büyüyerek istihdama da katkı sağladı.Geçtiğimiz yıl Türkiye’deki “sanal” işyerlerinin toplam alışveriş cirosu %50 artış kaydetti.Bu artışın temel nedenlerinden biri de güvenli alışveriş konusunda atılan adımlar oldu. Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, bu yıl da sanal işyerlerinin toplam alışveriş cirosunda paralel bir artış beklediklerini belirtti. “BKM olarak, genç ve dinamik nüfusumuzla birlikte e-ticarette güvenli, yeni iş kolları yaratan atılımların hepsini destekliyoruz.” dedi.

 yeni iş kolları
yeni iş kolları

Internette Güvenli Alışveriş Kayıtdışı Ekonomiyi Azaltıyor

Soner Canko internet alışverişlerinde sağlanan güvenli ortamı, tüm kart sahiplerinin kullanabileceği hızlı ve kolay ödeme uygulamalarıyla geliştireceklerini belirtti. “2023 yılında Türkiye’nin en büyük 10 ekonomiden biri olma hedefi var. Bu hedefe ulaşmanın önemli bir adımı da kayıt dışı ekonomi ile mücadele olacaktır. Biz kayıtlı ekonomiyi arttırmak ve verimsizliğe yol açan nakit kullanımını azaltmak için kartlı ödeme yapılmasını öneriyoruz. Eticarette ödeme yapmanın en kolay ve güvenli aracı kartlı ödemelerdir.” diye ekledi.
E-ticarette Herkese İş Var

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, E-ticarette geçen yıl güvenli eticaret atmosferiyle yakalanan büyüme oranının 2012’de de beklendiğini belirterek, “Genç nüfusumuz ve dinamik pazarımız ile e-ticaret, ülkemizde gelişme potansiyeline sahip. 2011 yılında Türkiye’deki sanal işyerlerinde 126 milyon adet yerli ve yabancı kart işlemi gerçekleşti. Toplam alışveriş cirosu ise %50 arttı. 2011 yılında e-ticaret’te en çok tercih edilen ilk 3 sektör; Hizmet, Havayolları ve Elektronik Eşya-Bilgisayar sektörleri oldu. ‘2023-Türkiye’de Nakitsiz Ödemeler’ hedefimiz kapsamında, yakaladığımız bu rakamları oldukça olumlu gelişmeler olarak görüyoruz.” diye konuştu.

750 Milyon Dolarlık Doğrudan Yatırım  

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinin beyanına göre 2010 ve 2011 yıllarında yaklaşık 750 milyon dolarlık doğrudan yabancı yatırım gelen Türkiye’deki e-ticaret sektöründe yeni sanal mağaza girişimlerinin bu yeni yatırımlar sayesinde artmaya devam etmesi bekleniyor.

E-Devlet Ödemelerinin Internetten Yapılması E-ticarete Olan Güveni Artırıyor

Gelir İdaresi Başkanlığı Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesi, SGK ödemeleri, yeniden yapılandırma kapsamındaki ödemelerin ve belediye vergi ödemelerinin de İnternet üzerinden kart ile yapılabilmesi, bireylerin E-Ticaret’e olan güvenini arttırıyor. “2023-Türkiye’de Nakitsiz Ödemeler” hedefine uygun atılan adımlar olarak, kart kullanıcılarına kolaylık sağlıyor.

 

Kaynak : BKM Mayıs 2012 Basın Bülteni

“E-ticaret’in Hızlı Gelişimi Yeni İş Kolları Yarattı” için bir cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir