E-Ticaret ve KOBİ’lere Sağladığı Faydalar

E-ticaret, işletmeler arası ticaretle maliyetlerin azaltılması ve verimliliğin artırılmasında önemli rol oynamaktadır.  Satış mağazaları  yeni siparişlerini bilgisayar ağı üzerinden üretici işletmeye otomatik olarak gönderebilmektedir. Bilgisayara aracılığı ile sipariş formunu alan üretici işletme, söz konusu bilgileri otomatik olarak satış, üretim, dağıtım ve muhasebe bölümüne göndermektedir.

Açıklama: http://www.eticaretgundem.com/wp-includes/js/tinymce/plugins/wordpress/img/trans.gif

Bilgisayarların otomatik olarak gerçekleştirdiği işlemler sonucunda bir çok faaliyet için personel gereksinimi asgari düzeye ineceğinden dolayı, personel giderlerinde önemli ölçüde tasarruf sağlanabilecektir. Bilgisayarların hassas işlemyapmaları nedeni ile işletmeler arası siparişlerde ortaya çıkan sorunların da azalabileceği öngörülmektedir.Bilgisayar destekli titiz ve zamanındaki siparişler ile depo için ihtiyaç duyulan alanda da azalma olmaktadır. Ayrıca, satın alınan mallardaki eğilimlerin izlenmesi ile, tüketicinin ilgisini çekebilecek yeni ürünlerin seçimi ve siparişi konusunda karar verilmesinde kolaylılar sağlanabilmektedir. Bu yararlara ek olarak;

• KOBİ’lere büyük işletmelere eşit şartlarda rekabet etme imkanı,

• Reklam, nakliyat, ürün tasarımı ve üretim maliyetlerinde azalma, 

• Pazar raporları ve stratejik planlama konularında ilerleme,

• Etkin pazarlama,

• Eşit şartlarda yeni pazarlara ulaşım,

• Ürün ve hizmet tasarımına müşterinin dahil edilmesi, sayılabilir

Esnek yapılarından dolayı müşteri beklentilerine daha hızlı uyum sağlayabilen KOBİ’lerin, büyük işletmelere oranla e-ticarette daha avantajlı konumda oldukları düşünülmektedir. Dinamik yapıya sahip olan KOBİ’lerin büyük işletmelerle arasındaki en büyük dezavantajı olan uzak coğrafyalardaki pazar ve müşteriye erişememe sorunu da ortadan kalkmaktadır. 

E-ticaretin işletmeler arası ticaret ve müşterilere doğrudan satış şeklinde ortaya çıktığını düşünürsek, küçük işletmelerin her iki halde de kendilerine eticarette yer bulabilecekleri görülecektir. Yerel olarak faaliyet gösteren bir işletme, ürünlerini internet aracılığıyla farklı bölgelerdeki müşterilere ulaştırma şansını elde edecektir. Bu amaçla oluşturulacak bir web sitesinin başarılı olabilmesi için bazı koşullara dikkat edilmesi ve soruların cevaplanması gereklidir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir