E-ticaret Girişimcileri İçin Sosyal Medya ve Tanıtım Rehberi

Sermayenizi e ticarete bağladınız, bir site açtınız, ürün stokladınız ama sitenin tanıtımını nasıl yapacağınız bilmiyorsunuz. İşte birkaç küçük ipucu.

– Tanıtım, satıştan daha zordur. Eğer belli bir bütçeniz varsa sektörel web sitelerine reklam verebilirsiniz.

– Benim gibi tanıtıma ayıracak bütçeniz yoksa sektörel yayınlara basın bülteni yollayabilirsiniz.Basın bülteni yazma konusunda PR şirketlerinden yardım alabilir ya da kendiniz yazabilirsiniz. Elbette bunların yayınlanma garantisi yok ama denemeye değer. Eğer güzel bir öykünüz varsa gazete/dergi/TV kanaları bununla ilgileniyor.

Sosyal medyayı kişisel olarak sevmeseniz de kurumsal kimliğinizle muhakkak sosyal mecraları kullanın. Facebook’ta bir sayfa oluşturup insanalrı sayfanızı “beğen”meye davet edin. Twitter’da profil oluşturun ama önce birilerini takip edip sonra onun sizi takip etmesini sağlayıp takibi bırakmayın. Çok sevimsiz olursunuz. Tamamen ters teper.

– Sosyal medyada mümkünse gerçek kurumsal kimliklerinizle iki ayrı profil oluşturun.

– Sosyal medyada kurumsal kimliğinizle polemiklere girmemeye çalışın.

– Sektörünüzle ilgili forum, internet sitesi, portal vs üye olup arkadaş edinin. Size kişisel saldırılar olacaktır, görmezden gelmeye ve sakin kalmaya çalışın. Bu benim beceremediğim bir durum zira kurumsal kimliğimle gerçek kimliğim aynı ve sanal dünya gerçekten saldırıya ve karalamaya çok açık. Bir oğlumla bir de işimle ilgili sataşmalara tepkisiz kalamıyorum. “En iyi tecrübe en acı olaylardan sonra edinilenlerdir” diyerek bu maddenin altını özellikle çiziyorum. Hem kendim, hem sizin için.

– En güzel tanıtım birilerinin sizin için yaptığı samimi tanıtımdır. Binlerce liraya yapamayacağınız tanıtımı bir bloggerın sizinle ilgili girdiği bir post, bir başkasının sizinle ilgili attığı bir twit sayesinde yapabilirsiniz. Blogları küçümsemeyin. Bloglar samimi ve içten birer tanıtım mecrasıdır.    

Hülya Cinsçiçekçi 

http://hulyanintunasi.blogspot.com/
http://www.sanalbebekmagazasi.com

“E-ticaret Girişimcileri İçin Sosyal Medya ve Tanıtım Rehberi” için 3 cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir